• ۵ خرداد ۱۴۰۳
 • سیگنال کاهش قیمت‌ها در بازار ارز

  سیگنال کاهش قیمت‌ها در بازار ارز

  در شرایطی که تنها ۲ روز دیگر به پایان مهلت صادرکنندگان برای برگرداندن ارزهای صادراتی باقی مانده و بانک مرکزی بارها تاکید کرده که این مهلت قابل تمدید نیست،اکنون به نظر می رسد بازارساز با دست بازتری می تواند افزایش افسارگسیخته نرخ ارز در بازار را مدیریت کند و سیگنال کاهش قیمت‌ها داده شده است.

  روز گذشته دلار آمریکا تا مرز ۲۶ هزارتومان در بازار آزاد معامله شد اما تنها بعد از گذشت ساعتی،دلار وارد فاز کاهشی شد و تا ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان هم عقب نشینی کرد. فعالان بازار ارز اعتقاد دارند احتمال دارد طی روزهای آتی با تزریق دلار به بازار فضای روانی موجود و التهاب بازار فروکش کند. البته روز گذشته برخی صرافان هم اعتقاد داشتند وضعیت حواله درهم بهبود پیدا کرده و این مسئله سیگنال کاهش قیمت‌ها در بازار ارز را داده است. صرافی‌های بانک‌ها دیروز یکشنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم با ثبات نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرده اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۲ هزار و ۳۰۰ تومان خریداری می کنند.

  طبق اعلام بانک مرکزی، پایان تیرماه آخرین مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۸ به کشور است و آن طور
  که عبدالناصر همتی قبلا تأکید کرده است این مهلت به هیچ وجه تمدید نمی شود. صادرکنندگان در این مدت فرصت داشتند تا ارز حاصل از صادرات خود را به روش های اعلامی بانک مرکزی، به چرخه اقتصادی کشور برگردانند و کمتر از ۳ روز به پایان این مهلت قانونی باقی مانده است.

  بانک مرکزی رسما اعلام کرده است، ۲۷.۵ میلیارد دلار ارز صادراتی برنگشته و به صادرکنندگان متخلف هشدار برخورد قضایی داده، ولی اتاق بازرگانی ایران مدعی است فقط ۸.۷ میلیارد دلار ارز صادرات برنگشته است. بانک مرکزی همچنین تأکید کرده، صادرکنندگان می توانند ارز صادراتی سال ۹۸ خود را به روش‌هایی همچون بازگشت به صورت اسکناس و به میزان حداکثر ۲۰ درصد، ارائه ارز به سامانه نیما به میزان ۶۰ درصد و نیز به کارگیری روش ارز صادراتی صادرات برای واردات خود یا شخص دیگری به میزان حداکثر ۲۰ درصد به کشور بازگردانند.