• ۲۳ تیر ۱۴۰۳
 • ارز ، آیا روزهای خوب در راهند؟

  ارز ، آیا روزهای خوب در راهند؟

  در ادامه پرونده بررسی بازار ارز و نیز ارز کالاهای صادراتی، این بار به مطالعه بیانات علی ربیعی، سخنگوی دولت می‌پردازیم.

  علی ربیعی سخنگوی دولت درنشست خبری گفت : در جلسات پی درپی دولت موضوع بازار ارز هم مورد بررسی قرار گرفت و خوشبختانه منحنی این بازار در حال پایین آمدن است و این در نتیجه تلاش‌های بانک مرکزی برای بازگشت به قیمت های واقعی  است و در زمینه بازگشت ارزهای‌مان به کشور هم اقدامات مناسبی از سوی وزارت خارجه و اقتصاد انجام شده است.
  سخنگوی دولت عنوان کرد : در کنار عامل‌های اقتصادی و تحریم‌ها در مورد بالا رفتن قیمت ارز، فشار روانی که در این زمینه وجود داشت و کارهایی که سودجویان و بدخواهان دنبال می‌کردند هم تاثیر داشت. قیمت واقعی بسیار کمتر از قیمتی است که امروز در بازار است و این افزایش قیمت مصنوعی و ناپایدار است و هم طرف عرضه و هم تقاضا این را در بازار نشان می دهد.

  ربیعی تاکید کرد : بالابردن تولید داخلی نه تنها تقاضای ارز را کاهش داده که به پایین آمدن قیمت‌های کالاها هم کمک می‌کند. انتظارات افزایش قیمت و پیگیری ایجاد جو روانی درباره آن از سوی رسانه‌های خارجی و فضای مجازی سبب می‌شد که مردم پول‌های ریز و درشت خود را هم به سمت این بازار ببرند.

  سخنگوی دولت با بیان اینکه با فروش نفت و برگشت ارز حاصل از صادرات، درآمد ارزی بهتر از این خواهد بود، اظهار کرد : در همان زمان افزایش نرخ هم قیمت‌های ارز و دیناری که در سایت ها و فضاهای مجازی اعلام می‌شد اشتباه و یک شیطنت رسانه‌ای بود. البته در حال حاضر در صحنه خارجی هم تحرکات دیپلماتیک برای کاهش قیمت ارز را شاهد هستیم که با کاهش محدودیت‌های کرونایی، صادرات ما رشد بیشتر خواهد داشت. وی تاکید کرد : از طرف عرضه با پایان یافتن رفع تعهد صادرکنندگان، عرضه آن ها در سامانه ارز‌ی نیما رو به افزایش است. البته دیگران هم وقتی دیدند که نرخ در حال کاهش است شتاب خود به سوی عرضه را افزایش می ‌دهند، این در حالی است که در طرف تقاضا هم ما کنترل ‌هایی انجام دادیم.

  در این مورد بخوانید :

  ۱- سیگنال کاهش قیمت‌ها در بازار ارز

  ۲- ارز های صادراتی، ملک‌های رویایی

  ۳- ارز کالاهای صادراتی، کجاست؟