• ۲ مرداد ۱۴۰۳
 • جنگ اقتصادی از زبان رئیس جمهور

  جنگ اقتصادی از زبان رئیس جمهور

  رییس جمهور با بیان این که امروز در یک جنگ اقتصادی هستیم، گفت: مردم این جنگ را باور کنند و بدانند مسئولان اقتصادی کشور در دو سال و نیم گذشته در حال فداکاری هستند؛ البته در جنگ هم شکست و هم پیروزی وجود دارد.

  دکتر حسن روحانی در جلسه هیئت دولت با ادای احترام به ایثارگران و رزمندگان اظهار کرد: در دوران ۸ سال جنگ روزهای تلخ و شیرینی داشتیم. برخی روزها غرورآفرین بود و روزهایی هم بود که برای ما بسیار سخت بودند.

  روحانی با طرح این سوال که «چرا دشمن به ما حمله کرد؟» بیان کرد : به دلیل محاسبات و توهمات اشتباه به ما حمله کردند. عراق گفت وقتی آمریکا با ایران قطع ارتباط کرده است، نیروی هوایی ایران کارایی ندارد و ارتش هم آمادگی ندارد. سپاه هم به شکل نیروی انتظامی بود. عراق معتقد بود که کشورهای منطقه به آنها قول حمایت دادند. در داخل کشور هم اختلاف‌هایی وجود دارد و ایران حامی خارجی ندارد پس با حمله برق آسا انقلاب را سرنگون می‌کنیم و به راحتی در جنگ پیروز می‌شویم.
  هدف صدام سرنگونی انقلاب و نظام بود و گفت اگر به هدفم نرسیدم، بخشی از ایران را تصرف می کنم یا معاهده ایران و عراق را پاره می کنم و حاکمیت خود بر اروندرود را اعمال می‌کنم ولی رسوا و سرنگون شدند. همه کشورهای منطقه که از آنها حمایت کردند، ابراز پشیمانی کردند. گفتند چه پول‌هایی به صدام داده اند.

  روحانی ادامه داد: امروز همین اتفاق تکرار شده است. تحریم‌های آمریکا هم بر اساس محاسبات اشتباه است، این جنگ اقتصادی به مانند جنگ ما با عراق می‌ماند. ملت دقت کنند ما تحریم اقتصادی از سال ۵۹داشته‌ایم، اما جنگ اقتصادی از ۹۷ شروع شد. آمریکا با تمام امکانات وارد جنگ با ایران شده است.  صدام گفت ادامه مصاحبه را در اهواز انجام می‌دهم آمریکا هم گفت چند ماه دیگر وارد تهران می شویم و انقلاب چهل سالگی خود را نمی‌بیند. فکر می‌کرندد در فرودگاه مهرآباد یا امام برای آنها فرش قرمز پهن شده است. به کشورهای اروپایی گفته بودند سه ماه دیگر جمهوری اسلامی وجود ندارد. خواستند نظام را سرنگون کنند و توافق را از بین ببرند ولی به اهدافشان نرسیدند.

  همان قطعنامه ۲۲۳۱ در برابر آنها ایستاد و آنها را مفتضح کرد. آمریکا چند نوبت به شورای امنیت رجوع کرد زیرا آنجا را حیاط خلوت خود می دانست ولی قطعنامه آنها علیه ایران برای نقض قطعنامه      ۲۲۳۱ و تمدید تحریم تسلیحاتی موفق نشد و فقط دومینیکن با آنها همراه شدند و سایر کشورها مقابل آنها ایستادند؛ ابهت آمریکا فرو ریخت. تفاوت امریکا با عراق در این است که در دوران جنگِ ۸ ساله عراق متحدان زیادی داشت اما امریکا در این جنگ تنها و منزوی مانده است.
  روحانی با بیان این که امروز هم در یک جنگ اقتصادی هستیم، گفت: مردم این جنگ را باور کنند و بدانند مسئولان اقتصادی کشور در دو سال و نیم گذشته در حال فداکاری هستند؛ البته در جنگ هم شکست و هم پیروزی وجود دارد. پیامبر و امیر المومنان هم در جنگ احد و خندق مجروح شدند و حمزه سیدالشهدا به شهادت رسید. ما ابتدا باید باور کنیم در یک جنگ هستیم و همچنین باور کنیم که بار جنگ تنها بر دوش دولت نیست؛ نباید عده ای کنار بنشیدند و بگویند اگر دولت آن گونه رفتار می کرد بهتر بود.

  ما وارد جنگ بزرگی شده ایم و پیروز می‌شویم، البته مردم باور کردند در جنگ هستیم و مسئولان هم باید کنار هم باشند. امروز قوای سه گانه نیروهای مسلح و همه ارگان کشور یک صدا بوده و در کنار هم هستند. همانطور که در برابر کرونا هم توانستیم بایستیم در این جنگ اقتصادی هم موفق می‌شویم. موفقیت ما در کرونا قابل مقایسه با کشورهای پیشرفته است. البته خارج نشینان ناراحت هستند که ما هم با کرونا مبارزه می‌کنیم و هم فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی کرده و مناسک دینی برگزار می‌کنیم.

  دشمن می‌خواست در فضای کرونا کشور تعطیل شود. از عصبانیت آنها مشخص است که در چه فکری بودند.

  جنگ اقتصادی و فعالیت‌های دولت

  دکتر حسن روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان این که امروز کشاورزان با نشاط تر از هر سال خود را برای کشت آماده می‌کنند گفت : دولت هم در زمینه ماشین آلات، بذر، سم و کود، تجهیز زمین، سامان دادن به آبیاری قطره‌ای و تامین اب در کنار آنها بوده و این اقدامات را انجام می‌دهند. دولت یازدهم و دوازدهم ۴۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان‌های غربی کشور، سیستان و بلوچستان، ایلام وخوزستان آماده کرده که ۷۷هزار هکتار در غرب، ۴۶هزار در سیستان و ۳۰۰هزار
  هکتار در خوزستان و ایلام بوده است. ما در جنگ اقتصادی طرح های توسعه خود را ادامه می دهیم و هیچ طرح مهمی را متوقف نکردیم؛ خارج نشینان هم بفهمند امسال متقاضی برای گرفتن جواز فعالیت صنعتی ۳۳ درصد بیشتر از پارسال شده است. یعنی مردم به فعالیت و تولید امید دارند و دولت هم کنار کشاورزان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان است.

  روحانی با بیان این که دولت تصمیم مهمی برای قیمت تضمینی گندم گرفته است خاطرنشان کرد: در ابتدای دولت در سال ۹۲ قیمت هر کیلو گندم ۴۰۰ تومان بود که این رقم امسال به ۱۰ برابر یعنی ۴۰۰۰ تومان رسیده است تا کشاورز بدانند دولت پیشتبان اوست. پول خرید گندم را هم ما بلافاصله پرداخت می کنیم.

  وی ادامه داد: در شش ماه اول امسال بانک مرکزی ۵/۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت کرده
  است و در تولیدات صنعتی رشد داشته ایم.
  ۵/۴۲ درصد در تولید لوزام خانگی، ۵۰ درصد در شمش آلومنیوم و ۱۵ درصد در سیمان رشد داشتیم. رئیس جمهور با بیان این که مردم می‌دانند در یک جنگ علیه یک قلدر زورگو هستیم خاطر نشان کرد: نتیجه کار شش ماه آمریکا در شورای امنیت و مذاکره با سایر کشورها این شد که فقط چند شرکت و فرد
  را تحریم کردند. ما امروز آماده ایم برای این که در این جنگ اقتصادی تحمیلی به موفقیت برسیم. البته ما آغازگر این جنگ نبودیم اما مانند دوران دفاع مقدس ایستادیم و پیروز هم می شویم. دولت هم امکانات لازم را برای حل موانع تولید را در نظر گرفته است. هر شرکتی که تسهیلات ارزی گرفته است می تواند آن را به ریال تسویه کند.