• ۲۲ تیر ۱۴۰۳
 • ارتقای نقش حسابداران و حسابرسان یکی از ابزارهای شفافیت است

  ارتقای نقش حسابداران و حسابرسان یکی از ابزارهای شفافیت است

  فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادودارایی امروز در مراسم روز حسابدار، در سالن همایش پژوهشگاه نیرو، در حضور اعضا شورای جامعه حسابداران رسمی از جایگاه حسابداران در کشور و نقش این جامعه در سالم سازی نظام مالی کشور صحبت کرد. دژپسند با تاکید بر استقلال حرفه‌ای حسابرسان و حسابداران گفت: زمانی که حسابداران حرفه‌ای و شناخته شده پای گزارش‌های مالی را امضا می‌کنند، باید همه به نظرات آنها احترام بگذارند. وی افزود: لازمه رسیدن به این مرتبه از اطمینان و اعتماد دور بودن از هرگونه موضع سیاسی و گروهی است.

  وزیر اقتصاد گفت: باعنایت خدا امسال توانستیم باکمک جامعه حسابداران، نهاد متخصص و فهیم کارشناسی و صاحب نظر دربخش عمومی به عنوان هئیت ناظر و متولی جامعه حسابداران پایه گذاری کنیم که با وجود چنین نهاد ناظری، می‌توانیم از ایجاد فساد و حفره مالی پیشگیری کنیم و برنامه‌ای مدون بسازیم که در آن با تعامل و درهم تنیدگی بخش خصوصی و عمومی، کیفیت امور حسابداری و حسابرسی را ارتقا دهیم و به سمت اقتصاد هوشمند حرکت کنیم چرا که بدون حضور موثر این حرفه، جامعه نمی‌تواند مسیر شفافیت و سالم سازی را بپیماید.

  فرهاد دژپسند از همه صاحب نظران در جامعه حسابداری و حسابرسی خواست که اجازه شکل گیری دو گانگی و تقابل و تفکیک بین بخش خصوصی و دولتی، حسابداران رسمی و عمومی را ندهند و همه این بخش‌ها را در جهت رسیدن به حکمرانی خوب، یکپارچه و متعهد دانست و لازمه تحقق این هدف را استقلال حرفه ای خواند و گفت: منظور از استقلال حرفه ای این است که حق را بنویسیم و بگوییم حتی اگر بر خلاف منافع خود و حزبمان باشد.

  وی گفت: پس از حضور در وزارت اموراقتصادی و دارایی  همواره به دنبال آن بودم که حسابرسان شرکت‌ها را به صورت دوره‌ای تغییر دهم، زیرا در برخی موارد در گزارش‌های حسابرسان خلاها و حفره‌هایی وجود داشت. در پایان وزیر امور اقتصاد و دارایی حسابرس را طبیب نظام مالی معرفی کرد و گفت نقش حرفه حسابداری در ارتقای شفافیت و کنترل فساد، بی بدیل است.

  فرهاد دژپسند، در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران درباره محاسبه نرخ ارز در لایحه بودجه سال ۹۹، افزود: نرخ ارز هیچگاه در لایحه بودجه تعیین نمی‌شود و نرخ ارز کالاهای اساسی هم در دولت، دوشنبه شب چهار هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد.