• ۲ مرداد ۱۴۰۳
 • بازار سهام در هفته گذشته و بررسی رفتار سهامداران حقیقی

  بازار سهام در هفته گذشته و بررسی رفتار سهامداران حقیقی

  در طی هفته منتهی به ۲۷آذر، سهامداران حقیقی با حضور گسترده خود در بازار سهام، مالکیت بیش از ۳۵۰میلیارد تومان از از کل سهام بورسی را به نام خود تغییر دادند و توانستند مجموع دارایی‌هایشان را در یک ماه اخیر به بیش از ۱۸۰۰میلیارد تومان افزایش دهند.

  در هفته گذشته معامله‌گران حقیقی برای چهارمین هفته متوالی بیشتر در نقش خریدار ظاهر شدند و با حضور پیگیر و جسورانه خود، تأثیر گسترده‌ای بر روند‌صعودی قیمت‌ها گذاشتند به گونه‌ای که نماگر اصلی بازار سهام در آخرین روز هفته از مرز تاریخی ۳۵۰ هزار واحد عبور کرد.

  عوامل اصلی هجوم سهامداران حقیقی

  معاملات اولین روز هفته قبل، با جابه‌جایی حدود ۱۱۰ میلیارد تومان از سهام به‌نفع معامله‌گران حقیقی پایان یافت.

  خبرهای مثبت منتشره از بازارهای جهانی و بازار ارز مهمترین عامل جذابیت بازار بورس در هفته گذشته بود.

  نرخ دلار علی رغم افت ۸ درصدی که در دو هفته پیش تجربه کرده بود، در آغاز هفته قبل به روند صعودی خود بازگشت؛ که این بازگشت به معنای حمایت بازار ارز و دلار از سطح عمومی قیمت‌ها در بازار بورس تلقی شد. در واقع برخی از معامله‌گران بورس تهران که خریدهای خود را منطبق بر نوسانات دلار صورت می‌دهند، با صعودی شدن نرخ دلار اطمینان خاطر پیدا کرده و در خرید سهام حضور پررنگی از خود به نمایش گذاشتند.

  توافق اولیه دو قدرت اقتصادی جهان یعنی چین و آمریکا بر سر کاهش نرخ تعرفه وارداتی بر کالاهای یکدیگر و عدم وضع تعرفه‌های جدید خبر دیگری بود که بازارهای جهانی را به‌شدت تحت تأثیر قرار داد. تأثیر این خبر بر بهای‌ جهانی نفت و شاخص فلزات پایه و دیگر مواد‌خام بسیار محسوس بود.

  بیشترین خالص خرید سهامداران حقیقی در اولین روز هفته قبل به ترتیب در سهام گروه‌های پتروشیمی، سیمان و انبوه‌سازی به ‌ثبت رسید. در مقیاس بنگاه، به ترتیب شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی، فولاد مبارکه اصفهان و عمران و توسعه فارس بیشترین اقبال را از سوی سهامداران خرد به‌دست آوردند. در مقابل مس شهید باهنر سنگین‌ترین خروج سرمایه‌گذار حقیقی را در میان معاملات روز شنبه هفته گذشته تجربه کرد.

  وقفه در رفتار خریداران سهام

  در دومین روز هفته گذشته، سهامداران خرد با انگیزه ذخیره سودهای کسب شده در رالی یک ماهه بورس تهران، بر شدت عرضه‌های خود افزودند و در مجموع ۳میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان سهم از مجموعه دارایی خود را به معامله‌گران عمده فروختند.

  در این روز سهام گروه‌های فلزات اساسی، دارویی‌ها و ساختمانی با استقبال این دسته از معامله‌گران مواجه شد اما در مقابل سهام گروه‌های بیمه، بانک و معدنی‌ها شدیدترین عرضه را تجربه کردند. بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها پس از سهام بیمه دانا مربوط به نمادهای بانک ملت و صادرات بود. سهامداران خرد با خریدهای پرحجم خود در نماد فولاد‌مبارکه در نهایت موفق شدند خالص خرید بیش از ۹ میلیارد تومانی را در این نماد به ثبت برسانند. سهامدار ۱/۴۵ درصدی “فولاد” یعنی شرکت توسعه و مدیریت صبا به‌دنبال تقاضای بالای حقیقی‌ها به عرضه بیش از ۲میلیون سهم پرداخت. در این گروه ملی مس ایران نیز از حمایت دو سهامدار عمده برخوردار شد به‌طوری‌که شرکت سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان‌مس به همراه شرکت صبامیهن در مجموع حدود  ۲میلیون سهم “فملی” را خریدند. در همین روز سهام شرکت توسعه صنایع بهشهر جزو سهام پرتقاضای فعالان حقیقی بازار شد و پس از نماد “فولاد” در رتبه دوم خریدهای افراد حقیقی بازار قرار گرفت.

  انتظار مجدد سودآوری

  پس از موج شناسایی سود در معاملات روز یکشنبه، این انتظار در میان فعالان بازار سهام شکل گرفت که این موج می‌تواند گسترده‌تر بوده و به روزهای دیگر نیز سرایت کند. از همین رو در معاملات روز دوشنبه سهامداران حقیقی مجددا به جبهه خریداران پیوستند و از فشار عرضه کاسته شد. معامله‌گران حقیقی در روز دوشنبه هفته گذشته حدود ۵۵ میلیارد تومان سهم به پرتفوی خود افزودند. در این روز سهام گروه انبوه‌سازی توانستند بخش عمده منابع خرد را جذب کنند.

  گسترش تب خرید در بازار سهام

  در روز سه‌شنبه هفته گذشته دلار پس از افت جدی که تجربه کرده بود، بار دیگر وارد مسیر صعودی شده و مجددا وارد کانال ۱۳ هزار تومانی شد. همین عامل موجب شد تا عده‌ای از معامله‌گران که عمدتا از روند دلار متأثر می‌شوند به انگیزه حفظ قدرت خرید پول خود و جا نماندن از روند صعودی بورس، بر شدت تقاضای خود بیفزایند. روز سه‌شنبه  بیشترین خالص خرید سهامداران حقیقی به‌ترتیب در سهام بانک‌ها، لیزینگ‌ها، ساختمانی‌ها و گروه سیمان رقم خورد.

  پایان هفته

  معامله‌گران معمولا در روزهای پایانی هفته و عمدتا به‌دلیل رفتن به تعطیلات پایان هفته و وقفه کاری دو روزه با معاملات بازار داخلی ارز و همچنین بازار جهانی، میل به فروش سهام خود دارند. اما علی‌رغم این روند، بازیگران حقیقی بورس تهران در آخر هفته گذشته بر شدت تقاضای خود افزودند.

  خریدهای این دسته از معامله‌گران موجب رشد ۱ درصدی شاخص کل و فتح قله تاریخی ۳۶۰هزار واحدی شد. معامله‌گران حقیقی در این روز ۶۰ میلیارد تومان به ارزش دارایی‌های خود در بورس اضافه کردند. عمده خریدها مربوط به گروه بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ کالایی بود. در این گروه‌ها بانک پاسارگاد و پالایش نفت اصفهان بیشترین میزان جذب پول‌های خرد را تجربه کردند.

  وضعیت امروز بازار بورس

  در ۳۰ آذرماه نیز شاخص کل بورس تهران با شد ۳۶۷۴ واحدی در ارتفاع ۳۵۳هزار و۹۹۶ واحدی قرار گرفت. نمادهای صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گروه سرمایه‌گذاری امید و فولاد مبارکه اصفهان بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشته‌اند. در مقابل نمادهای فولاد خراسان، گروه صنعتی پاکشو و پتروشیمی جم با افتی که تجربه کردند مانع رشد بیشتر شاخص کل شدند.