• ۵ خرداد ۱۴۰۳
 • بورس اوراق بهادار تهران رکورد جدیدی ثبت کرد

  بورس اوراق بهادار تهران رکورد جدیدی ثبت کرد

  شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز (دوشنبه بیست و سوم دی ماه ۹۸)، با افزایش ۱۶۳۸۸ واحدی معادل ۴.۳۶ درصد به رقم ۳۹۲ هزار و ۳۸ واحد رسید. این در حالی است که در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۵۱ واحدی به رقم ۵ هزار و ۴۵ واحد رسید.

   تالار شیشه‌ای سعادت آباد در سومین روز کاری هفته، شاهد روند صعودی شاخص‌های منتخب بود؛ به گونه‌ای که، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۴۳۸۴ واحدی معادل ۴.۳۶ درصد به رقم ۱۱۸ هزار و ۹۲۴ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۴۳۶۹ واحدی معادل ۳.۸۱ درصد، عدد ۱۱۸ هزار و ۹۲۴ واحد را به نمایش گذاشت.

  شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۲۹۱۷ واحدی معادل ۳.۸۱ درصد به رقم ۷۹ هزار و ۴۱۲ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۲۰۱۰۴ واحد افزایش معادل ۴.۵۹ درصد را رقم زد و به سطح ۴۵۷ هزار و ۷۲۱ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۱۲۳۱۵ واحد افزایش معادل ۴.۵۸ درصد به رقم ۲۸۱ هزار و ۹۷ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۳۱۵۱۰ واحد افزایش معادل ۴.۰۲ درصد همراه بود و عدد ۸۱۴ هزار و ۵۲۳ واحد را به نمایش گذاشت.

  بورس اوراق بهادار تهران در حالی از روز شنبه روند صعودی را در پیش گرفته است که در معاملات هفته گذشته، تحت تاثیر ریسک های سیاسی و رفتار هیجانی سهامداران، با سقوط بیش از ۳۰ هزار واحدی نماگر کل مواجه شده بود. حال به نظر می رسد با عبور از هیجان منفی حاکم بر بازار هفته گذشته، شاهد حضور پررنگ سهامداران خُرد در بازار سهام هستیم. هجوم دوباره معامله‌گران این نوید را می‌دهد که نماگر سهام می‌تواند نه تنها رکوردهای پیشین خود را پس بگیرد، بلکه ابرکانال ۴۰۰ هزار واحدی را نیز درصورت عدم بروز ریسکی غیرمنتظره فتح کند.

  در بین تمامی نمادها، نماد فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با دو هزار و ۴۱۳ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با یک هزار و ۱۷۲ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۴۳۶ واحد، س. نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با ۴۳۳ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۳۹۹ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با ۴۲۵ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه) با ۴۰۶ واحد، بانک ملت (وبملت) با ۳۹۳ واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

  در مقابل نماد سیمان فارس (سفار) با ۱۶ واحد، سرمایه گذاری ساختمان ایران (وساخت) با هشت واحد، فروسیلیس ایران (فروس) با چهار واحد بیشترین تاثیر منفی را بر معاملات امروز بورس داشتند.

  برپایه این گزارش، در بین نمادهای امروز نماد بانک تجارت، بانک ملت، ماشین سازی ازاک، سایپا، بانک اقتصاد نوین، فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت اصفهان  در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

  گروه شیمیایی در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۲۹۴ میلیون و ۹۰۳ هزار برگه سهم به ارزش بیش از سه هزار و ۲۴۲ میلیارد ریال داد و ستد شد.

  فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه نیز رشد بازار را افزایش بی رویه ندانست و تصریح کرد: تا پایان سال شاخص کل حداقل به ۴۵۰ هزار واحد خواهد رسید، اما اینکه در عرض ۴۸ ساعت تغییر بزرگی در  بازار بورس اوراق بهادار تهران رخ دهد، روندی معمول و طبیعی نیست.