• ۲۳ تیر ۱۴۰۳
 • ریزش شاخص بورس از تب‌و‌تاب افتاد- بازگشت شاخص به مسیر صعودی

  ریزش شاخص بورس از تب‌و‌تاب افتاد- بازگشت شاخص به مسیر صعودی

  شاخص کل در بازار بورس امروز (یکشنبه) یک هزار و ۵۱۸ واحد کاهش داشت که در نهایت این شاخص به رقم ۳۶۵ هزار و ۸۱۵ واحد رسید. براساس معاملات امروز بیش از ۶ میلیارد و ۱۶۴ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳۲ هزار و ۹۹۸ میلیارد ریال داد و ستد شد.

  همچنین شاخص کل (هم وزن) با سه هزار و ۵۳۸ واحد کاهش به ۱۱۳ هزار و ۱۵۱ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۲ هزار و ۳۶۳ واحد افت به ۷۵ هزار و ۵۶۶ واحد رسیدند.

  شاخص آزاد شناور نیز با چهار هزار و ۸۹۱ واحد کاهش به رقم ۴۲۸ هزار و ۴۳۶ واحد رسید، شاخص بازار اول ۴۹۲ واحد و شاخص بازار دوم پنج هزار و ۸۳۶ واحد کاهش داشتند.

  علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه) با ۶۸۵ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۶۸۰ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۴۰۵ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با ۳۶۱ واحد و ملی صنایع مس ایران (فملی) با ۳۱۲ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

  در مقابل گروه مپنا (رمپنا) با ۴۲۶ واحد، بانک ملت (وبملت) با ۲۸۴ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) با ۱۵۸ واحد، ‌ بانک پاسارگاد (وپاسار) با ۱۴۴ واحد و سایپا (خساپا) با ۱۲۰ واحد از جمله گروه‌هایی بودند که افت شاخص بورس را رقم زدند.

  گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه یک میلیارد و ۳۰۷ هزار برگه سهم به ارزش سه هزار و ۹۴۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.

  آخرین وضعیت شاخص فرابورس

  شاخص فرابورس نیز بیش از ۵۴ واحد افت داشت و بر روی کانال چهار هزار ۷۴۲  واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار دو میلیارد و ۸۴۲ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۱۷ هزار و ۷۴۹ میلیارد ریال داد و ستد شد.

  در بین تمامی نمادها، نماد پتروشیمی مارون (مارون)، سهامی سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، ‌بیمه پاسارگاد (بپاس) و قاسم ایران (قاسم) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص این بازار داشتند.

  در مقابل سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، ‌ پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، توسعه مولد نیروگاهی جهرم (بجهرم)، ‌صنایع ماشین های اداری ایران (مادیرا)، ‌بیمه کوثر (کوثر)، تولید برق عسلویه مپنا (بمپنا)، گروه صنایع کاغذ پارس(چکاپا) و فرابورس ایران (فرابورس) مانع از رشد بیشتر این شاخص شدند.

  شاخص بورس از هفته آینده وارد فاز صعودی می‌شود

  یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه از هفته آینده شاهد صعود شاخص بورس در بازار خواهیم بود، گفت: هیچ اتفاق ناگوار اقتصادی برای بازار سرمایه رخ نداده و شهادت سردار سلیمانی یک ریسک خارج از بازار بوده که تاثیرات کوتاه مدت داشته و شرایط به زودی متعارف خواهد شد.

  مهدی ساسانی امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بعد از رشدی که از آبان ماه برای بازار شاهد بودیم برخی از سرمایه‌گذاران انتظار یک سری اصلاح را در بازار داشتند و به دنبال بهانه‌ای برای افت شاخص بورس بودند. وی ادامه داد: در بازار هفته گذشته با کوچکترین خبری شاهد رفتارهای هیجانی بر بازار معاملات از سوی سهامداران بودیم.

  ساسانی خاطرنشان کرد: سه شنبه هفته گذشته قبل از اینکه جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شود برخی از سرمایه‌گذاران با تصور اینکه شاید FATF در مجلس رد شود اقدام به فروش سهام و رفتارهای هیجانی کردند.

  این کارشناس بازار سرمایه گفت: ترور سردار سلیمانی که روز جمعه رخ داد و به نوعی روز تعطیل برای بازار محسوب می‌شد به همین دلیل همه را شوکه کرد و تاثیر خود را بر بازار و شاخص بورس نشان داد.

  به گفته وی، برای سهامدارانی که انتظار اصلاح را در بازار می‌کشیدند بهانه‌ای جور شد تا اقدام به عرضه سهام خود در بازار کنند. ساسانی فشار فروش در بازار روز گذشته را طبیعی دانست و افزود: در همه جای دنیا وقتی چنین اتفاقی رخ دهد شاهد واکنشی در بازارهای مالی خواهیم بود.

  این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه از روز سه شنبه روند معاملات در بازار متعادل می‌شود، گفت:هیچ اتفاق ناگوار اقتصادی برای بازار سرمایه رخ نداده و شهادت سردار سلیمانی یک ریسک خارج از بازار بوده که تاثیرات کوتاه مدت داشته و شرایط به زودی متعارف خواهد شد.

  ساسانی افزود: بازارهای دیگر با این اتفاق یک واکنشی از خود نشان دادند و رشدی را تجربه کردند که آن هم حاصل هیجان بود زیرا از روز گذشته قیمت‌ها به قبل بازگشتند و روند نزولی را در پیش گرفتند.

  این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازارهای دیگر از پتانسیل رشدی که در بازار سرمایه حاکم است برخوردار نیستند، گفت: اگر سرمایه‌گذاران حتی سهام خود را در منفی بفروشند بعد از یک بررسی اجمالی متوجه می‌شوند که بازار سرمایه کماکان بهترین بازدهی را در چند ماه آینده خواهد داشت و دوباره برای سرمایه‌گذاری به همین بازار باز خواهند گشت.