• ۲۷ تیر ۱۴۰۳
 • نرخ ارز متناسب با ارزش ذاتی تعدیل شده است

  نرخ ارز متناسب با ارزش ذاتی تعدیل شده است

  عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در مصاحبه با صدا و سیما در ارتباط با نوسانات اخیر نرخ ارز گفت: صبر ما زیاد است و همانطور که در یکسال گذشته نرخ ارز را کنترل کردیم و متناسب با ارزش ذاتی آن نرخ ها تعدیل شد، اکنون نیز این تلاش را برای بازگرداندن ثبات به بازار ادامه می دهیم و امیدواری زیادی داریم که شرایط به حالت قبلی بازگردد.

  رئیس کل بانک مرکزی گفت: با موضوع نرخ ارز و نوسانات آن هیجانی برخورد نمی‌کنیم و ثبات را به بازار ارز برمی گردانیم.

  همتی گفت: شوک قیمتی بنزین وفضای روانی که از داخل و خارج از کشور بر اقتصاد حاکم شد، بخشی از علت این افزایش قیمت ارز بود و از طرف دیگر فضاسازی که درباره لایحه بودجه سال آینده از دیروز انجام شده، برخی را وادار به این کرده که بگویند بودجه مشکل دارد و اقتصاد را پولی می کند، در حالی که چنین مواردی، شوک هایی است که طرفدار بالا بردن نرخ ارز آن را ایجاد می کنند. در حالی که چنین مواردی شوک هایی است که طرفداران بالا بردن نرخ ارز آن را ایجاد می کنند.

  وی افزود:بر اساس اطلاعات ما شبکه هایی در خارج ازکشور نیزبرای افزایش نرخ ارزتلاش می کنند.

  همتی گفت: بی‌ثباتی در عراق نیز در این زمینه بی‌تاثیر نبوده و کمی میزان صادرات ما را مختل کرده است؛ علاوه بر اینکه در پایان سال میلادی تسویه حساب شرکت‌ها با طرف‌های خارجی شدید است و همین موضوع تقاضا را افزایش می‌دهد.

  رئیس کل بانک مرکزی در خصوص حمایت از شرکت‌های دانش بنیان گفت: سهم این شرکت‌ها در اقتصاد در حال افزایش است و شبکه بانکی نیز تلاش می‌کند که تامین مالی این شرکت‌ها را شتاب دهد.

  وی گفت: در ۸ ماه نخست امسال میزان تسهیلات بانکی برای شرکت‌های دانش بنیان با ۵۲ درصد رشد به هفت هزار میلیارد تومان رسیده است.

  وی افزود: در خصوص کالاهایی مانند دارو و تجهیزات پزشکی سالانه سه و نیم میلیارد دلار واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی داریم که می‌توانیم با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای قطع وابستگی به این واردات قدم برداریم.