• ۲۷ تیر ۱۴۰۳
 • سکه و نقش انتظارات در بازار

  سکه و نقش انتظارات در بازار

  سکه و دلار در آغاز هفته جاری توانستند روندی صعودی را طی‌کنند در این میان دلار نتوانست از مرز ۱۴ هزار تومان عبور کند، اما سکه به بالای ۵ میلیون تومان رسید.

  با ادامه روند افزایشی از ابتدای هفته در انتهای روز یک‌شنبه ساعت ۴ بعد از ظهر عنوان می شد سکه با قیمت ۵ میلیون و ۲۰ هزار تومان مورد معامله قرار گرفته است و دلار نیز روی عدد ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان قرار داشت که ۳۰۰ تومان بیشتر از شنبه بود.

  دلار در ماه اخیر نیز نوساناتی را تجربه کرد و به بالای کانال ۱۴ هزار تومان رسید اما به سرعت عقب نشینی کرد، در ارتباط با سکه مدت ها بود که این رقم را به خود ندیده بود.

  تغییر انتظارات

  افزایش قیمت سکه و دلار در بازاری رخ داد که انتظارات چندگانه ایی در آن وجود داشت، بعضی با توجه به تنش های منطقه خرید های احتیاطی را طبیعی می‌دانستند و انتظارش را داشتند، عده ای دیگر معتقد بودند نوسان گیران قصد دارند که با جوسازی پیرامون اخبار هیجانات بازار را بالا برده و سود بگیرند. در واقع دسته دوم معتقد بودند بازارساز به یک عقب‌نشینی استراتژیک دست زده است تا از طریق این بتواند از یک سو با هزینه کمتری نوسانات را مدیریت و از سوی دیگر نوسان گیران را دچار ضرری کند که بازگشت فعالیت آنها را به بازار دشوار کند. بازارساز در آذرماه نیز در مقطعی این تاکتیک را در پیش گرفت و توانست با فروش از قیمت‌های بالا، پس از آن بازار را در یک دوره آرامش قرار دهد. بازارساز روز شنبه با بالا بردن قیمت در صرافی‌های بانکی به مقابله با نوسان گیران رفت ولی در روز یک شنبه قیمت بر تابلوی این صرافی‌ها تکان نخورد تا برخی از تغییر استراتژی بازارساز سخن بگویند.

  در مقابل دسته اول باور دارند با توچه به تنش های اخیر نوسان در بازار های دارایی طبیعی است، عده‌ای انتظار داشتند رشد قیمت بیشتر ازمیزان فعلی باشد اما بازارساز بخوبی توانست مقابل این افزایش مقاومت کند. بازار‌های جهانی نیز نسبت به این اخبار و تنش ها واکنش نشان داده اند. در نتیجه واکنش بازارهای داخلی دور از انتظار نبود. در این میان، عده ای نیز اعتقاد دارند با کاهش سطح ناآرامی ها، فضای بازار ارز و سکه طبیعی تر خواهد شد و قیمت ها به سطح پیشین خود نزدیک خواهند  شد.

  سکه چگونه رکورد زد؟

  در روزهای اخیر بازار سکه التهاب بیشتری را نسبت به بازار ارز تجربه میکند، به طوری که دیروز این فلز گران‌‌بها یک رکورد حدودا هفت ماهه را به ثبت رساند. این التهاب را می توان به این دلیل دانست که بازار ساز قادر به افزایش عرضه این فلز گران بها نیست و بازار جهانی طلا نیز نوساناتی را تجربه می‌کند وباعث تحریک قیمت سکه می‌شود. عده‌ای اعتقاد دارند قیمت طلای جهانی ممکن است در روزهای آتی به بالای هزار و ۵۶۰ دلارنیز برسد در این میان برخی می‌گویند افراد عادی تمایل بیشتری برای خرید سکه دارند.چرا که معتقدند حساسیت کمتری نسبت به معاملات سکه وجود دارد.